Jarmark Dominikański już wkrótce w Tarnobrzegu
Jarmark Dominikański już wkrótce w Tarnobrzegu
Stoiska rękodzielników i artystów, tradycyjne jadło, naturalne kosmetyki, zioła, prezentacje, koncerty... 7 i 8 sierpnia w Tarnobrzegu odbędzie się XXII Jarmark Dominikański.
Po rocznej przerwie ponownie na Placu B. Głowackiego zgromadzą się rzemieślnicy, artyści i wytwórcy. To prawdziwa gratka dla amatorów niepowtarzalnego stylu, wyjątkowych dzieł, żywności najwyższej jakości. 7 i 8 sierpnia odbędzie się już po raz 22. Jarmark Dominikański.
Chętnych do wystawienia się w Tarnobrzegu nie brakowało. W tym roku wystawców będzie ok. 80. Niektórzy przyjeżdżają na Jarmark od wielu lat, to już dla nich tradycja. Duża część to mieszkańcy Tarnobrzega i okolic, ale też wielu z nich będzie musiało pokonać spore odległości ponieważ przyjadą m.in. z Bytomia, Sochaczewa, Skarżyska-Kamiennej, Lublina, Warszawy, Sosnowca, Częstochowy, czy Biskupic.
Będzie można podziwiać i kupić autorską biżuterię, ręcznie wykonywane bibeloty, zabawki, ubrania, oryginalne ozdoby, rzeźby i obrazy, a także ekologiczne kosmetyki, aromatyczne mydełka i sole, zioła i ich sadzonki. Nie zabraknie pachnących, tradycyjnych chlebów, miodów, wędlin, oscypków, czy obwarzanków. Pojawią się doskonałe regionalne wyroby piwowarskie i winiarskie. Przyjadą także Koła Gospodyń Wiejskich, które zaserwują przepyszne domowe dania: pierogi, kapustę, jagodzianki, ciasta i wiele innych przysmaków. Odbędą się też prezentacje rzemieślnicze i artystyczne, np. pokaz wyplatania z leszczyny, haftu, czy tradycyjnych ludowych strojów.
Organizatorzy zapowiadają też sporo lasowiackich akcentów. Swoje stoisko przygotuje Klaster Lasowiacki. Będzie można porozmawiać z jego członkami, dowiedzieć się, co to za inicjatywa oraz jak można do niej dołączyć. Na stoisku prezentowane będą m.in. tradycyjne lasowiackie stroje i niepowtarzalne rękodzieło z motywami lasowiackimi. Także udział wielu wystawców z regionu jest efektem współpracy klastrowej.
Na Jarmarku nie może zabraknąć muzyki. Organizatorzy zaprosili kilkanaście zespołów ludowych z okolic, które będą grać, śpiewać i tańczyć już od wczesnych godzin popołudniowych. W sobotę wystąpią: Wojciech Woźnica, zespół Powiślanie z Koprzywnicy, Zespół Pieśni i Tańca Zaleszaki, Kapela Jaśki i Grębowianki. Wieczór zakończy występ zespołu TADIRINDUM. To kapela grająca muzykę taneczną rejonu Podkarpacia, nagrodzona m.in. w Konkursie Stara Tradycja 2017 przy Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata w Warszawie. Po koncercie zaplanowano pokaz filmu Podkarpackie to Ty. Fenomen Miejsca. Fenomen ludzi. Dokument promuje nasze województwo i fundusze europejskie. Występują w nim aktywni, przedsiębiorczy mieszkańcy naszego regionu, w tym tarnobrzeżanie. Pokaz ten zostanie zrealizowany w ramach wydarzenia Modne Podkarpacie. Moda na Fundusze organizowanego przez Justynę Wesołowską i Fundację GA MON.
W niedzielę na jarmarkowej scenie wystąpią Ługowianki z Tarnowskiej Woli, Miejska Orkiestra Dęta z Tarnobrzega, Zespół Śpiewaczy Ocicanki, Facelia z Wierzchowisk, Zespół Ludowy Cyganianki, Kapela Lasowianka z MDK ze Stalowej Woli. Wieczór zakończy występ zespołu SLAVIA DIXIELAND BAND, który zaprezentuje energetyczny jazzowy i swingowy repertuar.
Wydarzeniu towarzyszyć będzie akcja promocji szczepień przeciwko Covid-19. Przed Urzędem Miasta stanie namiot, w którym chętni będą mogli wykonać szczepienie, a dla wszystkich, którzy zdecydują się na ten zabieg właśnie podczas jarmarku organizatorzy przygotowali nagrody.
Stoiska będą czynne od godz. 10.00. Organizatorzy proszą wszystkich uczestników o zachowanie bezpiecznych odległości oraz dezynfekcję dłoni.
TADIRINDUM - Kapela gra tradycyjną muzykę taneczną rejonu Podkarpacia, a swoją nazwę wzięła od słów skocznej poleczki "Kto chce ładną żonkę mieć? O, no, no, tadirindum. Do Rzeszowa po nią jedź". Repertuar pochodzi głównie od Władysława Piroga ze Słonnego oraz Kapeli Sowów z Piątkowej. Kapela jest laureatem Konkursu Stara Tradycja 2017 przy Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata w Warszawie. W 2017 zespół nagrał płytę "Tadirindum oraz Janina Obirek" w ramach projektu "Akademia Wiedzy Koniecznej - nowe oblicze szkoły jako Lokalnego Ośrodka Wiedzy i Edukacji". Kapela koncertuje w kraju i za granicą m.in. Festiwal Rozstaje w Krakowie, Festiwal Folkowisko w Gorajcu, Polska Eire Festiwal w Irlandii i wiele innych. W czasie potańcówek uczestnicy są animowani poprzez wprowadzanie licznych zabaw i tańców ludowych, przypominając zarazem zapomniane zwyczaje panujące w kulturze tanecznej.
Skład: Paweł Iwan – cymbały rzeszowskie, śpiew; Konrad Ozimek – skrzypce; Katarzyna Chodoń –baraban, śpiew i tańce; Arkadiusz Szałata – basetla, harmonijka ustna, tańce i śpiew.
SLAVIA DIXIELAND BAND - Grupa w repertuarze posiada standardy jazzu tradycyjnego ery swingu. Wzoruje się na stylu nowoorleańskim reprezentując kierunek jazzu tradycyjnego, będący syntezą bluesa, ragtime’u i spirituals. Zespół działa od 1999 roku przy GOK w Niebylcu. W repertuarze posiada standardy jazzu tradycyjnego ery swingu, transkrypcje muzyki ludowej i popularnej. Wzoruje się na stylu nowoorleańskim reprezentując kierunek jazzu tradycyjnego, będący syntezą bluesa, ragtime’u i spirituals. Zespół koncertuje w całym kraju, m.in. w klubach jazzowych, brał udział w „Podkarpackiej Jesieni Jazzowej,” „Wieluńskich Spotkaniach Tradycjonalistów Jazzowych”, „Zaduszkach Jazzowych”, w Kolbuszowej, Iwoniczu Zdroju, Bóbrce i wielu innych. W 2019 zespół otrzymał od Marszałka Województwa Podkarpackiego nagrodę za całokształt działalności i osiągnięcia w dziedzinie kultury.