Projekt Gminy Tarnobrzeg najlepszy wśród najlepszych
Szczególne wyróżnienie dla Gminy Tarnobrzeg w programie "Erasmus+" w sektorze Edukacja szkolna! Koordynowany przez naszą gminę projekt „Z matematyką przez świat”, oceniony jako jeden z sześciu najlepszych projektów prowadzonych w Polsce w ramach programu Erasmus +, zaprezentowano podczas międzynarodowej konferencji w niemieckim Bonn.
Podczas trzydniowej europejskiej konferencji upowszechniającej rezultaty projektów i wymianę dobrych praktyk programu "Erasmus+" zaprezentowano najlepsze praktyki wypracowane w ramach programu. W konferencji udział wzięło200 przedstawicieli i ekspertów z 33 krajów Europy, a także przedstawiciele Agencji Narodowych programu Erasmus, przedstawiciele Komisji Europejskiej i decydenci programu.
W dniach 17 – 19 maja prezentowano projekty mobilności kadry, partnerstw strategicznych, etwinningu. Dyskutowano o zaletach, wadach, propozycjach przyszłych rozwiązań w sektorze edukacja szkolna.Po raz pierwszy w historii wśród zaprezentowanych na takim międzynarodowym forum projektów, na sześć projektów reprezentujących nasz kraj, aż dwa pochodziły z Tarnobrzega: jeden prowadzony przez Gminę Tarnobrzeg, drugi projekt Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika.
Projekt Gminy Tarnobrzeg „Z matematyka przez świat. W poszukiwaniu nowych metod nauczani matematyki i przedmiotów pokrewnych” prowadzony przy współpracy z Gimnazjum Nr 3 i Podkarpackim Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie to projekt partnerstwa strategicznego z włoską Gminą Voghera, tamtejszą szkołą Liceo Statale Galileo Galilei oraz z włoskim Mathesis. Drugi projekt z Tarnobrzega to projekt Mobilności Kadry Szkolnej Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika „Rozwijaj się!”. Obydwa zostały wyróżnione mianem Dobrej Praktyki i w efekcie wybrane przez Agencję Narodową programu z wielu realizowanych w Polsce projektów edukacyjnych w latach 2014-2016 do reprezentowania kraju na międzynarodowej konferencji w Bonn.
Projekt Gminy Tarnobrzeg "Z matematyką przez świat", obok projektu z Poznania, został zaprezentowany szerokiej publiczności podczas sesji warsztatowej poświęconej rozwojowi umiejętności kluczowych. Projekt Liceum Ogólnokształcącego zaprezentowano w formie stoiska wystawowego.
Koordynatorem gminnego projektu w latach 2015-2016 oraz współautorką przedstawionej prezentacji była Agnieszka Kopeć z Wydziału Edukacji, Promocji i Kultury Urzędu Miasta Tarnobrzega kierująca międzynarodowym zespołem projektowym liczącym 56 osób. W Bonn Gminę Tarnobrzeg reprezentowała Agata Cabaj, nauczycielka j.angielskiego w Gimnazjum nr 3. Z kolei Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika reprezentowała Beata Dul, nauczycielka i koordynator projektu ,,Rozwijaj się”.
W ramach projektu koordynowanego przez Gminę Tarnobrzeg powstała tematyczna strona internetowa w trzech językach: angielskim, włoskim i polskim (www.projekt-matametyka.eu), opracowano 12 obszernych publikacji oraz 27 filmów prezentujących doświadczenia i eksperymenty z fizyki, chemii i biologii, zrealizowano 36 międzynarodowych mobilności podczas 6 spotkań projektowych. Zorganizowano też wiele wydarzeń upowszechniających rezultaty pracy intelektualnej, m.in Festiwal Nauki w 2015 roku, Piknik Naukowy w 2016 roku, dwie duże konferencje naukowe. Część wydarzeń zorganizowano też we Włoszech. Wśród nich należy wyróżnić spektakl teatralny ,,Let’steach numbers”, piknik naukowy ,,A place for numbers” oraz cykl wydarzeń ,,A waiting for a future”.