Aktualności

Sukces Dnia Otwartego ARiMR w Tarnobrzegu

24 października 2017 (wtorek)

„Celem Dnia Otwartego  jest przybliżenie rolnikom, ich rodzinom oraz osobom zainteresowanym tematyką rolnictwa i funduszy unijnych misji  i specyfiki pracy biura powiatowego ARiMR w Tarnobrzegu.  Podczas wydarzenia promujemy programy pomocowe Agencji, pozytywny wizerunek wsi polskiej i rolnictwa  oraz szeroko pojęte zagadnienie bezpieczeństwa na wsi, stąd do udziału w imprezie zaprosiliśmy Policję, Straż Pożarną, KRUS i Powiatowy Inspektorat Weterynarii. Będziemy przekonywać Państwa, że warto żyć na wsi,  doradzać jak rozwinąć swoje gospodarstwo i zdobyć fundusze na realizację inwestycji w rolnictwie, uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Tarnobrzegu  w swoich prezentacjach przedstawią pomysły na biznes i efektywne wykorzystanie środków unijnych, a widownia oceni ich prace konkursowe-mówiła kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Tarnobrzegu, Monika Porębska.

Wśród  gości i odwiedzających były władze powiatu,  szefowie i przedstawiciele instytucji rolniczych, radni miasta Tarnobrzega, dyrektorzy szkół, przewodniczący rad gmin, członkowie komisji rolniczych, sołtysi,  powiatowy lekarz weterynarii,  rolnicy  z powiatu tarnobrzeskiego, ich rodziny oraz dzieci i młodzież szkolna.

Wydarzenie zostało podzielone na dwie części: część konferencyjno-rozrywkową i plenerową. W części konferencyjno-rozrywkowej kierownik BP ARiMR w Tarnobrzegu, Monika Porębska zapoznała uczestników z misją i działaniami realizowanymi przez ARiMR. Szefowa biura poinformowała, że Tarnobrzeskie Biuro Powiatowe wywiązuje się z nich sprawnie i terminowo.  „16 października  rozpoczęliśmy wypłatę zaliczek na poczet płatności bezpośrednich za 2017 r.  w wysokości 70 procent kwoty dopłat. Ich wypłata potrwa do końca listopada. Na 4317 beneficjentów, którzy złożyli do Biura Powiatowego ARiMR wnioski o dopłaty na rok 2017 na dzień dzisiejszy ponad 72 % z nich  naliczone zostały płatności zaliczkowe  sukcesywnie wypłacane przez Centralę ARiMR”.

Pracownicy różnych działów przybliżyli audytorium tajniki swojej pracy i zachęcali do zwiedzania biura i zasięgania informacji o aktualnie wdrażanych programach pomocowych. 

W dalszej części imprezy organizatorzy przewidzieli m.in. rozstrzygnięcie cieszącego się dużymi emocjami konkursu plastycznego „Współczesna wieś polska oczami dziecka”, skierowanego do dzieci z klas I-III Szkoły Podstawowej, w którym kierownik biura Monika Porębska wręczyła nagrody wszystkim 27 uczestnikom konkursu oraz prelekcje na temat bezpieczeństwa, wygłoszone przez przedstawicieli instytucji współpracujących z ARiMR: komendanta Miejskiej Państwowej  Straży Pożarnej w Tarnobrzegu, pana Mariana Roga, kierownik KRUS, panią Barbarę Kłeczek, aspiranta Rafała Szymańskiego z Komendy Głównej Policji w Tarnobrzegu oraz lekarz weterynarii, panią Natalię Maszkowską z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii.

W ramach panelu: Warto żyć na wsi. Pomysły na biznes i efektywne wykorzystanie środków unijnych  na przykładach inwestycji z powiatu tarnobrzeskiego odbywała się emisja filmu promującego powiat tarnobrzeski  i programy pomocowe ARiMR, relacje rolników o ich sposobach na biznes i efektywne wykorzystanie środków unijnych oraz rozstrzygnięcie konkursu „Innowacyjne gospodarstwo rolnicze-Projekt inwestycji   z  wykorzystaniem środków unijnych z ARiMR”, w którym młodzież  z Zespołu Szkół Nr 2 w Tarnobrzegu,  popularnego Rolnika, kierowanego przez pana dyrektora Marka Szczytyńskiego, prezentowała przed słuchaczami  pomysły na rozwój istniejących gospodarstw swoich rodziców przy udziale wsparcia finansowego Agencji. Przygotowane przez nią prezentacje innowacji zostały wysoko ocenione przez komisję konkursową, pod przewodnictwem kierownik biura, pani Moniki Porębskiej, która wszystkim uczestnikom  przyznała ex aequo 1 miejsce.

Państwo Joanna Sadecka-Kurnik i Marcin Kurnik, rolnicy z gm. Nowa Dęba, którzy z dużego miasta przeprowadzili się do wiejskiej głuszy w Alfredówce, by prowadzić ekologiczne gospodarstwo agroturystyczne Dobre Miejsce zachęcali do ekologicznego stylu życia i ekologicznego jedzenia, natomiast prezes Stowarzyszenia Producentów Fasoli Wrzawskiej „Piękny Jaś”, pan Wacław Pyrkosz, dzielił się ze słuchaczami swoimi doświadczeniami w pozyskiwaniu środków unijnych i opowiadał o fasolowej pasji , która ostatnio zaowocowała  sokcesami podczas  imprezy biegowej Polish Run w Brukseli, w której udział był  współfinansowany z projektu „Promocja Gospodarcza Województwa Podkarpackiego” realizowanego ze środków PROW 2014-2020, Oś priorytetowa I. Konkurencyjna i innowacyjna gospodarka,Działanie1.3.Promowanieprzedsiębiorczości.

Nie zabrakło atrakcji przygotowanych specjalnie dla maluchów. Czekały na nich zajęcia z rękodzieła prowadzone przez Zespół Obrzędowego „Lasowiaczki”, słodki poczęstunek, zwiedzanie biura połączone z pogadankami, pokazy udzielania pierwszej pomocy organizowane przez Straż Pożarną, prezentacje umundurowania służb policyjnych i strażackich, można było wsiąść do radiowozu policyjnego, posłuchać pogadanek panów dzielnicowych . Największy  zachwyt dzieci wzbudziły wyczarowywane przy pomocy pań  z Zespołu Obrzędowego „Lasowiaczki” kolorowe bibułkowe kwiaty, maskotki otrzymane od ARiMR oraz przymierzanie policyjnych i strażackich mundurów.

Po zakończeniu części konferencyjno-rozrywkowej wydarzenia goście zostali zaproszeni do odwiedzenia stoisk promocyjno-informacyjnych ARiMR, ODR, KRUS, Policji, Straży Pożarnej, Europejskich Funduszy Unijnych i rolników, promujących ekologiczną żywność, zlokalizowanych przed wejściem do budynku i skorzystania z oferowanych przez nich atrakcji.

(Źródło: Biuro Powiatowe ARiMR w Tarnobrzegu)

Powrót na listę aktualności