Rewitalizacja zdegradowanych obszarów poprzemysłowych miasta Tarnobrzega poprzez zagospodarowanie terenów wokół Jeziora Tarnobrz
Projekt partnerski Gminy Tarnobrzeg pn.: „Rewitalizacja zdegradowanych obszarów Gmin Tarnobrzega, Nowej Dęby, Baranowa Sandomierskiego i Gorzyc” został wybrany do dofinasowania ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020 w ramach osi priorytetowej VI Spójność przestrzenna i społeczna / działania 6.3 Rewitalizacja przestrzeni społecznej,
Głównym celem niniejszej inwestycji jest: ograniczenie problemów społecznych na terenach zdegradowanych Gmin Tarnobrzega, Nowej Dęby, Baranowa Sandomierskiego i Gorzyc wchodzących w skład Tarnobrzeskiego Obszaru Funkcjonalnego. Realizacja projektu pozwoli na zagospodarowanie zdegradowanych, poprzemysłowych przestrzeni publicznych na cele społeczne oraz gospodarcze, uporządkowanie i poprawę estetyki terenów rewitalizowanych.
Zakres rzeczowy projektu Gminy Tarnobrzeg pn.: „Rewitalizacja zdegradowanych obszarów poprzemysłowych miasta Tarnobrzega poprzez zagospodarowanie terenów wokół Jeziora Tarnobrzeskiego - etap I”, obejmuje zagospodarowanie terenów wokół Jeziora Tarnobrzeskiego na cele rekreacyjne i turystyczne.
Planowany zakres:
- ulica Plażowa:
- parking wraz z pawilonem sanitarnym,
- 2 punkty gastronomiczne,
- altana grillowa,
- miejsca przeznaczone do aktywnego wypoczynku tj. place zabaw, boisko do siatkówki,
- park linowy,
- mała architektura: przebieralnie, ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery itp.
- ulica Żeglarska:
- parking
- 2 punkty gastronomiczne
- altana grillowa
- budynek z pomieszczeniami przeznaczonymi dla: policji, pomocy medycznej, pokoju rodzinnego oraz sanitariaty
- mała architektura: przebieralnie, ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery itp.
- plac zabaw
- przy ulicy Ocickiej
- altana grillowa
Wartość projektu Gminy Tarnobrzeg: 8 832 795,35 zł
Wartość kosztów kwalifikowanych: 7 181 134,43 zł
Dofinansowanie: 5 153 182,06 zł
Czas realizacji 2019-2021
Jest to projekt, który został złożony w partnerstwie z Gminą Nowa Dęba, Baranów Sandomierski, Gorzyce oraz Parafią Rzymsko - Katolickiej pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Chmielowie
Całkowita wartość projektu: 18 773 551,21 zł
Dofinansowanie: 9 717 715,41 zł
Na terenie Gminy Nowa Dęba – Partnera Projektu
Przebudowa wielorodzinnego budynku mieszkalnego przy ul. Kościuszki 110 w Nowej Dębie (zlokalizowanego na terenie poprzemysłowym Zakładów Metalowych Dezamet) z przeznaczeniem na cele społeczne i gospodarcze wraz z funkcjonalnym i estetycznym zagospodarowaniem otoczenia. Inwestycja obejmuje następujące działania:
- adaptację części pomieszczeń do pełnienia nowych funkcji społecznych – działalności świetlicy oraz pomieszczeń gospodarczych
- remont i modernizację części wspólnych;
- termomodernizację budynku;
- wymianę niezbędnych wspólnych instalacji technicznych;
- zakup i montaż monitoringu dot. poprawy bezpieczeństwa publicznego.
Dla Parafii Rzymsko - Katolickiej pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Chmielowie– Partnera Projektu
Remont parterowych pomieszczeń w plebani przy kościele parafialnym św. Stanisława w Chmielowie w celu nadania im nowych funkcji społecznych. Zakres niezbędnych prac inwestycyjnych będzie obejmował
- prace budowlane w zakresie remontu ścian, sufitów, podłóg;
- wymianę stolarki okiennej i drzwiowej;
- prace instalacyjne i elektryczne;
Na terenie Gminy Baranów Sandomierski – Partnera Projektu
Zakres rzeczowy projektu obejmuje rozbudowę i przebudowę infrastruktury hali sportowej
w Skopaniu. W ramach rozbudowy i przebudowy obiektu hali sportowej przewiduje się:
- rozbiórkę części budynku,
- rozbudowę budynku w części południowej z przebudowę m.in. na pomieszczenia siłowni, Sali fitness, centrum fizjoterapii,
- wykonanie instalacji wewnętrznych w obiekcie,
- prace termomodernizacyjne budynku,
- zakup i montaż wyposażenia obiektu.
Na terenie Gminy Gorzyce – Partnera Projektu
Zakres rzeczowy projektu obejmuje Techniczny Ogród – rewitalizację centrum Gorzyc – uporządkowanie i zagospodarowanie zdegradowanej przestrzeni publicznej w centrum Osiedla Gorzyce - etap II a: tereny dawnej bazy ZGK oraz tereny przy ul. Porucznika Sarny.
Roboty budowlane obejmować będą zagospodarowanie przestrzeni publicznej na: park miejski, fontanna, las łęgowy, amfiteatr, grillowisko, utwardzenie terenu, elementy małej architektury, budowę sanitariatu ogólnodostępnego, oświetlenie terenu, nasadzenia drzew i krzewów.
W ramach całości przedsięwzięcia przewiduje się rewitalizację gruntów poprzez likwidację: budynków po dawnej bazie Zakładu Gospodarki Komunalnej, likwidację fundamentów po nieistniejących obiektach oraz likwidację nieczynnej podziemnej infrastruktury technicznej (kanalizacji sanitarnej, sieci wodociągowej, kanalizacji deszczowej, sieci energetycznej oraz sieci ciepłowniczej) w celu nadania wskazanym terenom funkcji kulturalnej, społecznej, rekreacyjnej i komunikacyjnej.
Ponadto przewiduje się zwiększenie bezpieczeństwa publicznego oraz funkcjonalności przestrzeni publicznych, m.in. poprzez budowę, przebudowę, rozbudowę infrastruktury drogowej w tym przebudowę chodników i dróg, modernizację oświetlenia publicznego, wydzielenie miejsc parkingowych
Konsulatacje Lokalnego Programu Rewitalizacji na lata 2016-2023
Ogłoszenie konsultacji społecznych, zwanych dalej konsultacjami, dotyczących Projektu aktualizacji Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Tarnobrzega na lata 2016-2023 w okresie od 29.10.2021 r. do 12.11.2021 r. Celem konsultacji jest zebranie od interesariuszy rewitalizacji w tym, ze szczególnym uwzględnieniem społeczności obszarów rewitalizacji, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych i innych użytkowników uwag, opinii i propozycji dotyczących zmodyfikowanego projektu dokumentu: „Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Tarnobrzega na lata 2016-2023”.
Projekt aktualizacji Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Tarnobrzega na lata 2016-2023 znajduje się w załączniku.
Konsultacje będą przeprowadzone w formie zebrania uwag i opinii wyłącznie w formie papierowej i elektronicznej z wykorzystaniem formularza konsultacyjnego stanowiącego załącznik nr 3 do niniejszego Zarządzenia.
Formularz konsultacyjny dostępny jest w załaczniku.
Wypełniony formularz należy składać:
- drogą elektroniczną na adres: e.zajac@um.tarnobrzeg.pl,
- pocztą tradycyjną, lub złożyć bezpośrednio w Biurze Obsługi Interesanta - Sektor A, sala 1, stanowisko nr 5 Urzędu Miasta Tarnobrzega, ul. Mickiewicza 7, 39-400 Tarnobrzeg.
Pliki do pobrania
Raport z badania efektów realiacji celów LPR
Raport z badania efektów realizacji Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Tarnobrzega na lata 2016-2023Raport z badania efektów realizacji Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Tarnobrzega na lata 2016-2023.
Pliki do pobrania
Zapraszamy do zapoznania się z Monitoringiem Wdrażania LPR dla Tarnobrzega za 2019 rok
Serdecznie zapraszamy wszystkie grupy interesariuszy, w tym szczególnie społeczność obszarów rewitalizacji oraz wszystkich użytkowników, przedsiębiorców i organizacje pozarządowe do zapoznania się z Monitoringiem wdrażania Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Tarnobrzega za 2019 r.
Zgodnie z zapisami w Lokalnym Programie Rewitalizacji przyjętym przez Radę Miasta Uchwałą nr XLII/415/2017 w dniu 25 maja 2017 r., oraz Uchwałą nr XVII/182/2019 Rady Miasta Tarnobrzega z dnia 25 września 2019 r. skuteczność realizacji programu rewitalizacji i jego celów zapewniać będzie sprawny system oceny skuteczności wdrażania obejmujący m.in. monitoring, czyli podsystem zbierania i selekcjonowania informacji.
Sprawozdanie zawiera podstawowe informacje na temat podejmowanych działań, stopnia realizacji projektów, ewentualnych efektów końcowych tych projektów wraz z analizą wskaźnikowa, służącą odpowiedzi na pytanie o zbieżność podejmowanych działań z osiąganymi wynikami społeczno-gospodarczymi gminy wg wskaźników rezultatu.
W związku z powyższym zapraszam do zapoznania się z przygotowanym opracowaniem, wszelkie opinie i uwagi można zgłaszać za pomocą załączonego formularza.
Wypełniony formularz proszę przesłać na adres: fundusze // um.tarnobrzeg.pl
Pliki do pobrania
Monitoring wdrażania Lokalnego Programu Rewitalizacji
Zgodnie z zapisami w Lokalnym Programie Rewitalizacji przyjętym przez Radę Miasta Uchwałą nr XLII/415/2017 w dniu 25 maja 2017 r., skuteczność realizacji programu rewitalizacji i jego celów zapewniać będzie sprawny system oceny skuteczności wdrażania obejmujący m.in. monitoring, czyli podsystem zbierania i selekcjonowania informacji.
W związku z powyższym na podstawie zebranych danych od jednostek odpowiedzialnych za realizację i wdrażanie założeń ujętych w LPR przedkładam roczne sprawozdanie z realizacji celów.
Sprawozdanie zawiera podstawowe informacje na temat podejmowanych działań, stopnia realizacji projektów, ewentualnych efektów końcowych tych projektów wraz z analizą wskaźnikowa, służącą odpowiedzi na pytanie o zbieżność podejmowanych działań z osiąganymi wynikami społeczno-gospodarczymi gminy wg wskaźników rezultatu.
Pliki do pobrania
Lokalny Program Rewitalizacji dla Miasta Tarnobrzega 2016-2023
Podsumowanie prac nad Lokalnym Programem Rewitalizacji
Szanowni Państwo,
W związku z zakończeniem prac nad przygotowaniem Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Tarnobrzega na lata 2016-2023 serdecznie zapraszamy na konferencję podsumowującą prace związane z opracowaniem programu, która odbędzie się 25 stycznia 2017 r. o godz. 11:00 w Sali Sejmowej Wielkiej na Zamku Dzikowskim w Tarnobrzegu. Adres ul. Sandomierska 27, Tarnobrzeg.
Na konferencję zapraszamy:
- Zespół ds. Rewitalizacji;
- Radnych Rady Miasta Tarnobrzega;
- interesariuszy: mieszkańców, organizacje pozarządowe, przedstawicieli firm, wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości.
Plan konferencji:
11:00 - 11:15 - rejestracja uczestników;
11:15 - 11:30 - przywitanie uczestników konferencji;
11:30 - 12:45 - prezentacja Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Tarnobrzega na lata 2016-2023 - Marek Karłowski (ekspert Instytutu Badawczego IPC z Wrocławia).
Zagadnienia:
- prezentacja obszaru zdegradowanego,
- uspołecznienie dokumentu i proces partycypacji społecznej,
- przedstawienie listy inwestycji strategicznych,
- przedstawienie listy komplementarnych inwestycji,
12:45- 13:15 - Dyskusja - zakończenie spotkania;
13:15 – poczęstunek.
Rewitalizacja - raport z konsultacji społecznych
Zakończył się proces konsultacji społecznych projektu dokumentu: LOKALNY PROGRAM REWITALIZACJI DLA MIASTA TARNOBRZEGA NA LATA 2016-2023 w formie zbierania uwag do propozycji dokumentu poprzez elektroniczny formularz zamieszczony na stronie internetowej Urzędu Miasta (www.tarnobrzeg.pl) w zakładce „Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Tarnobrzega 2016-2023”.
Mieszkańcy oraz inni interesariusze Programu Rewitalizacji byli zachęcani do zapoznania się z przygotowanym projektem dokumentu (dostępnym w zakładce strony UM). Z treścią dokumentu można było zapoznać się także w siedzibie Urzędu Miasta Tarnobrzega – Wydział Rozwoju Miasta i Funduszy Pomocowych.
Wszelkie sugestie można było wnosić za pomocą przygotowanego formularza elektronicznie osobiście lub listownie albo drogą elektroniczną.
Zbiorcze zestawienie uwag, wniosków i propozycji wraz ze sposobem ich rozpatrzenia przedstawiono w tabeli poniżej.
Dokument po korektach dostępny jest na w załączniku na stronie internetowej Urzędu Miasta.
W dokumencie ostatecznym nie znalazły się propozycje projektów rewitalizacji, które nie spełniły wymogów określonych w dokumencie pn. „Wytyczne w zakresie rewitalizacji w programach operacyjnych na lata 2014 – 2020” wydanych przez Ministra Infrastruktury i Rozwoju (ob. Ministerstwo Rozwoju), Warszawa, 3 lipca 2015 r., w szczególności w zakresie wyjaśnienia pojęć związanych z rewitalizacją oraz „Cech i elementów programów rewitalizacji” stanowiących załącznik do ww. Wytycznych. (Dokument dostępny na stronie Ministerstwa Rozwoju:
http://www.mr.gov.pl/rewitalizacja#Wytyczne%20w%20zakresie%20rewitalizacji%20w%20programach%20operacyjnych%20na%20lata%202014-2020).
Odrzucone zostały karty projektów, które nie spełniły następujących kryteriów:
1. Co do zasady przedsięwzięcie musi być realizowane na obszarze rewitalizacji. Dopuszczana będzie jednak możliwość zgłaszania przedsięwzięć, które będą realizowane poza obszarem rewitalizacji, jeśli służyć one będą realizacji celów przypisanych obszarowi rewitalizacji, a beneficjentem ostatecznym projektu będą mieszkańcy obszaru rewitalizacji. Dotyczy to zwłaszcza inicjatyw społecznych nakierowanych na aktywizację zawodową i społeczną, takie przypadki muszą być jednak szeroko i logicznie uzasadnione.
2. Przedsięwzięcie musi wpisywać się w określone cele rewitalizacji PR.
3. W przypadku gdy przedsięwzięcie obejmuje prace remontowe, konserwatorskie, restauratorskie, roboty budowlane budynków lub zagospodarowanie terenu w rozumieniu przepisów prawa, Wnioskodawca musi posiadać tytuł prawny do korzystania z nieruchomości, wynikający z prawa własności, stosunku zobowiązaniowego (umowy dzierżawy, najmu), zgody na korzystanie z budynku lub terenu udzielonej przez jego właściciela lub w innej formie przewidzianej przepisami prawa.
Ponadto odrzucono projekty, co do których istniały duże wątpliwości co do możliwości ich realizacji, np. nie zostały zgłoszone przez podmioty mogące je zrealizować w okresie obowiązywania rama czasowych programu rewitalizacji.
Pliki do pobrania
Rozpoczynamy konsultacje w sparwie programu rewitalizacji miasta
Prezydent Miasta Tarnobrzega zawiadamia, że zakończono prace nad projektem „Lokalnego Programu Rewitalizacji dla Miasta Tarnobrzega na lata 2016-2023”.
W związku z powyższym zapraszam do składania uwag w ramach konsultacji społecznych w/w Programu.
Termin konsultacji społecznych: 25.11.2016 r. – 16.12.2016 r.
Czas trwania: 21 dni
Forma konsultacji: Zbieranie uwag, opinii i propozycji przez Formularz Konsultacyjny.
Projekt „Lokalnego Programu Rewitalizacji dla Miasta Tarnobrzega na lata 2016-2023” wraz z Formularzem Konsultacyjnym dostępne są od dnia 25 listopada 2016 roku na stronie internetowej www.tarnobrzeg.pl w zakładce Rewitalizacja.
Z treścią dokumentu można zapoznać się także w siedzibie Urzędu Miasta Tarnobrzega – Wydział Rozwoju Miasta i Funduszy Pomocowych , pok. 41 i 42, od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30.
Wypełniony formularz można składać w następujący sposób:
• osobiście lub listownie na adres: Prezydent Miasta Tarnobrzega, ul. Kościuszki 32, 39-400 Tarnobrzeg,
• drogą elektroniczną (bez konieczności opatrywania korespondencji elektronicznej bezpiecznym podpisem elektronicznym, o którym mowa w ustawie z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym) na adres e-mail: fundusze // um.tarnobrzeg.pl.
Organem właściwym do rozpatrzenia uwag i wniosków jest Prezydent Miasta Tarnobrzega.
Nie będą rozpatrywane:
• opinie i wnioski, które wpłyną po wymaganym terminie,
• dokumenty niepodpisane czytelnie imieniem i nazwiskiem.
Niniejsze obwieszczenie podaje się do publicznej wiadomości na okres 21 dni od daty jego ukazania się na stronie internetowej Urzędu Miasta w Tarnobrzegu www.tarnobrzeg.pl. na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Tarnobrzega oraz na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta Tarnobrzega.
Przedłużony termin zgłaszania propozycji rewitalizacyjnych
Termin składania propozycji zgłoszeń projektów i przedsięwzięć rewitalizacyjnych do Lokalnego Programu Rewitalizacji dla Miasta Tarnobrzega na lata 2016-2023 zostaje wydłużony do 23.09.2016 r.
Zapraszamy do zgłaszania pomysłów rewitalizacyjnych
Trwają prace nad opracowaniem Lokalnego Programu Rewitalizacji dla Miasta Tarnobrzega na lata 2016-2023. Istotną częścią programu rewitalizacji jest lista planowanych przedsięwzięć rewitalizacyjnych, które zgłaszane są przez interesariuszy tego programu.
W związku z powyższym, zwracam się do Wszystkich Mieszkańców z prośbą o aktywny udział i zgłaszanie pomysłów, projektów i przedsięwzięć rewitalizacyjnych, które powinny lub mogą być realizowane do 2023 roku na wstępnie wskazanych obszarach do rewitalizacji.
Jedno zgłoszenie może dotyczyć tylko JEDNEGO konkretnego, proponowanego przedsięwzięcia – np. miejsca, które wymaga zagospodarowania albo nieruchomości, która wymaga remontu, lub też powszechnego problemu społecznego do rozwiązania, itp. W razie potrzeby ta sama osoba może złożyć więcej niż jedną kartę.
Zgłaszać można wyłącznie projekty zgodne z Wytycznymi Ministra Infrastruktury i Rozwoju
w zakresie rewitalizacji w programach operacyjnych na lata 2014 – 2020” z dnia 3 lipca 2015r.
http://rpo.podkarpackie.pl/index.php/wiadomosci/2-dane-podstawowe/876-instrukcja-przygotowania-programow-rewitalizacji-w-zakresie-wsparcia-w-ramach-regionalnego-programu-operacyjnego-wojewodztwa-podkarpackiego-na-lata-2014-2020
http://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/o-funduszach/dokumenty/wytyczne-w-zakresie-rewitalizacji-w-programach-operacyjnych-na-lata-2014-2020/
– zarówno dotyczące przestrzeni publicznych czy remontowo-budowlane, jak i projekty o charakterze społecznym, środowiskowym czy gospodarczym – pomysły na zagospodarowanie czy poprawę wizerunku przestrzeni, przeprowadzenie akcji sąsiedzkich itp.
Przedmiotem propozycji mogą być zarówno gotowe projekty, które zgłaszający chciałby zaproponować do ujęcia w Programie Rewitalizacji, jak i wstępne propozycje lub postulaty co do konkretnych przedsięwzięć, które powinny zostać podjęte na wybranym obszarze gminy.
Zgłaszającymi mogą być zarówno osoby fizyczne, jak i prawne, zarówno podmioty publiczne, jak i prywatne – począwszy od mieszkańców gminy poprzez przedsiębiorców, właścicieli i zarządców nieruchomości czy też lokalnych liderów.
Wszystkie zgłaszane projekty zostaną zgromadzone i ocenione pod kątem możliwości ujęcia ich w dokumencie.
Wypełnione formularze prosimy przekazywać w formie elektronicznej (edytowalnej) przesyłając na adres: fundusze@um.tarnobrzeg.pl do 05.09.2016 r.
Pliki do pobrania
Zapraszamy mieszkańców na spotkanie w sprawie rewitalizacji
Prezydent miasta Tarnobrzega wraz z Instytutem Badawczym IPC z Wrocławia zapraszają mieszkańców na spotkanie konsultacyjne dotyczące opracowania Lokalnego Programu Rewitalizacji dla Miasta Tarnobrzega na lata 2016-2023.
Miejsce spotkania: Urząd Miasta Tarnobrzega, ul. Kościuszki 32, sala 201. Termin spotkania: 12 sierpnia 2016 r., godz. 12:00
Cel spotkania:
Opracowanie wizji, celów, kierunków i działań rewitalizacyjnych.
Zachęcamy do uczestnictwa w spotkaniu!
Program spotkania:
- zatwierdzenie obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji,
- opracowanie i zatwierdzenie wizji obszaru rewitalizacji,
- wyznaczenie celów głównych rewitalizacji,
- opracowanie kierunków rewitalizacji,
- przypisanie działań rewitalizacyjnych do kierunków rewitalizacji.
Pliki do pobrania
Rozpoczęto konsultacje w sprawie rewitalizacji miasta
27 lipca w Urzędzie Miasta odbyło się pierwsze spotkanie konsultacyjne, związane z opracowaniem Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Tarnobrzega na lata 2016-23. W spotkaniu, które zostało zorganizowane przez prezydenta miasta, przy współudziale firmy odpowiedzialnej za opracowanie dokumentacji - Instytutu Badawczego IPC z Wrocławia, uczestniczyli m.in. członkowie Zespołu ds. Rewitalizacji oraz zaproszeni przedstawiciele: wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, stowarzyszeń oraz kierownicy jednostek organizacyjnych Urzędu Miasta.
Rewitalizacja to proces wyprowadzania ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych, prowadzony kompleksowo, poprzez zintegrowane działania na rzecz lokalnej przestrzeni i społeczności oraz gospodarki. Podstawą wszystkich działań rewitalizacyjnych jest odpowiedź na problemy społeczne mieszkańców zidentyfikowanego obszaru. Wszelkie planowane działania mają za zadanie rozwiązać lub eliminować wybrane zagrożenia i problemy, jakie występują na obszarze gminy. Mają też pomóc lepiej wykorzystać potencjał mocnych stron gminy, jak również jej otoczenia.
Program rewitalizacji umożliwi ubieganie się o środki z Unii Europejskiej i Budżetu Państwa na współfinansowanie działań służących rozwiązywaniu problemów społecznych, gospodarczych lub infrastrukturalnych występujących na wyznaczonym obszarze zdegradowanym i rewitalizowanym m.in.: działań na rzecz aktywizacji zawodowej, przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu oraz rewitalizacji fizycznej i gospodarczej.
O dofinansowanie tego rodzaju przedsięwzięć będą mogły występować różne podmioty, m.in. organizacje pozarządowe, samorządy, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe czy przedsiębiorcy. Przykładem działań rewitalizacyjnych mogą być projekty związane z aktywizacją społeczną i zawodową osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, wsparciem wejścia lub powrotem na rynek pracy, rozwojem przedsiębiorczości, poprawą efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej oraz mieszkalnych, promocją działań dotyczących kultury, środowiska naturalnego i ochrony terenów zielonych. Podstawowym kryterium dla projektów rewitalizacyjnych, warunkującym możliwość złożenia wniosku o ich dofinansowanie, jest ich wynikanie z obowiązującego programu rewitalizacji, uchwalonego przez radę gminy.
Podczas spotkania zapoznano uczestników z tematyką rewitalizacji oraz wynikami przeprowadzonej diagnozy gminy w obszarach: społecznym, gospodarczym, środowiskowym, przestrzenno-funkcjonalnym i technicznym. Na podstawie wyników diagnozy zdefiniowano wstępny obszar zdegradowany oraz obszar rewitalizowany.
Kolejne warsztaty planowane są w sierpniu.
Włącz sie do procesu opracowania programu rewitalizacji Tarnobrzega
Pliki do pobrania
O istocie rewitalizacji Tarnobrzega
Rewitalizacja to proces wyprowadzania ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych, prowadzony kompleksowo, poprzez zintegrowane działania na rzecz lokalnej przestrzeni i społeczności oraz gospodarki. Podstawą wszystkich działań rewitalizacyjnych jest odpowiedź na problemy społeczne mieszkańców zidentyfikowanego obszaru. Wszelkie planowane działania mają za zadanie rozwiązać lub eliminować wybrane zagrożenia i problemy, jakie występują na obszarze gminy. Mają też pomóc lepiej wykorzystać potencjał mocnych stron gminy, jak również jej otoczenia.
Program rewitalizacji umożliwi ubieganie się o środki z Unii Europejskiej i Budżetu Państwa na współfinansowanie działań służących rozwiązywaniu problemów społecznych, gospodarczych lub infrastrukturalnych występujących na wyznaczonym obszarze zdegradowanym i rewitalizowanym m.in.: działań na rzecz aktywizacji zawodowej, przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu oraz rewitalizacji fizycznej i gospodarczej.
O dofinansowanie tego rodzaju przedsięwzięć będą mogły występować różne podmioty, m.in. organizacje pozarządowe, samorządy, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe czy przedsiębiorcy. Przykładem działań rewitalizacyjnych mogą być projekty związane z aktywizacją społeczną i zawodową osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, wsparciem wejścia lub powrotem na rynek pracy, rozwojem przedsiębiorczości, poprawą efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej oraz mieszkalnych, promocją działań dotyczących kultury, środowiska naturalnego i ochrony terenów zielonych. Podstawowym kryterium dla projektów rewitalizacyjnych, warunkującym możliwość złożenia wniosku o ich dofinansowanie, jest ich wynikanie z obowiązującego programu rewitalizacji, uchwalonego przez radę gminy.
Obszary miasta wskazane do rewitalizacji