Imprezy upamiętniające Żołnierzy Wyklętych

Żołnierze Wyklęci walczyli od początku wojny zarówno z hitlerowcami, jak i Sowietami. W okresie tzw. PRL-u mieli być zapomniani. Nie zapomniała jednak o nich bezpieka, tropiąca ich dniem i nocą. Ich historia ciągle stanowi białą plamę w świadomości Polaków. Jednym z tych żołnierzy był Hieronim Dekutowski, ps. Zapora. Jego imieniem nazwano w naszym mieście jedną z ulic. Odsłonięto także pomnik, przedstawiający popiersie tego bohaterskiego Tarnobrzeżanina.

Już w najbliższą niedzielę, 26 lutego, o godzinie 11.15, odbędzie się II edycja tarnobrzeska, a V ogólnopolska Biegu Tropem Wilczym - Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Impreza rozpocznie się w Gimnazjum Katolickim przy ul. Jachowicza 4b w Tarnobrzegu. W trakcie imprezy nastąpi zbiórka publiczna na rzecz budowy pomnika "Ofiar wielkiego głodu w związku sowieckim". A na zakończenie przewidziano wojskową grochówkę i grill. Koszt udziału w imprezie wynosi 15 zł.

We wtorek 28 lutego Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega i Zespół Szkół im. ks. St. Staszica w Tarnobrzegu zapraszają na uroczystość "Dnia Żołnierzy Wyklętych" pod patronatem Prezydenta Tarnobrzega. Uroczystości odbędą się w Zamku Tarnowskich w Dzikowie, o godz. 17.00. Przed spotkaniem o godz. 16.30 zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze przed popiersiem Hieronima Dekutowskiego “Zapory” na Pl. Surowieckiego.

Na uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zaprasza Gimnazjum nr 3 w Tarnobrzegu. Impreza rozpocznie się 1 marca o godz. 10.30 w siedzibie szkoły. W programie przewidziane są uroczysty apel, złożenie kwiatów w obecności wojskowej asysty honorowej, kombatantów, władz miasta. Przewidziano także projekcję filmu o Hieronimie Dekutowskim, reżyserowanego przez uczniów szkoły.

Zapraszamy wszystkich do uczestnictwa we wspomnianych wydarzeniach.