Wystawy stałe

W piwnicach Zamku prezentowane są dwie wystawy.

Piwnice archeologia

Jedyną „historyczną” piwnicą pod korpusem głównym zamku jest komora z I połowy XVII wieku, ze sklepieniem kolebkowym z lunetami. Pierwotnie była ona o połowę niższa (dzisiejsza wysokość to efekt podbicia jej ścian, dokonanego podczas obecnego remontu). Piwnica ta służyła za przechowalnię beczek z winem, które transportowano na parter zamku nieistniejącą obecnie klatką schodową. Dojście do piwnicy, od strony komór mieszczących się pod najstarszym skrzydłem zachodnim, posiadało kształt pochyłej sztolni, obecnie mającej formę korytarzyka. Przy północno-zachodnim narożniku tej komory zachował się niewielki schowek, w którym przechowywano specjalne wina. Wedle staropolskiego obyczaju leżakowały tu butelki węgrzyna napełniane z okazji chrztu dziecka, które wyciągano stąd dopiero przy okazji jego wesela. Takim „chrzcielnym” winem spełniano pierwszy toast za szczęście młodej pary. Zarówno podczas I jak i II wojny światowej w tym właśnie schowku Michał Marczak zamurowywał co cenniejsze eksponaty z kolekcji dzikowskiej by uchronić je przed Rosjanami i Niemcami (obecny parapet schowka to pierwotny poziom podłogi całej piwnicy). Znajduje się tutaj ekspozycja zabytków archeologicznych oraz ceramiki miechocińskiej.

fot. Archiwum MHMT

Na wystawie prezentowane są zabytki archeologiczne od neolitu po okres wpływów rzymskich związane ze starożytnym osadnictwem w rejonie Tarnobrzega i okolic.

 

 

Piwnice średniowieczne

Pierwsza z ciągu komór znajdujących się pod skrzydłem zachodnim Zamku to zarazem jedna z trzech piwnic z okresu średniowiecza, stanowiących podziemną kondygnację dworu wieżowego. W gablotach znajdują się tu przedmioty znalezione w trakcie niedawnych prac remontowych. Są to fragmenty dzbanów z porcelany chińskiej z XVIII – XIX wieku, butelki z wytwórni wódek i likierów hr. Tarnowskich, fragmenty zastawy stołowej, niektóre z herbami Pilawa i Jelita.

W kolejnej, mniejszej komorze piwnicznej pochodzącej z XV wieku, znajdują się trzy makiety. Pierwsza z nich jest rekonstrukcją dworu wieżowego wzniesionego w XV wieku nad brodem wiślanym w Dzikowie. Dwór ten stanowił zalążek późniejszej rezydencji (skrzydło zachodnie obecnego Zamku). Następna makieta w formie dioramy prezentuje rekonstrukcję zespołu zamkowego z II połowy XVIII wieku. W I połowie XVII wieku do dworu wieżowego dobudowano obecny korpus główny zamku, a cały teren otoczono fortyfikacjami bastionowymi. Na osi założenia wzniesiono wieżę przejazdową poprzedzoną mostem zwodzonym, posiadającą po obu stronach piętrowe murowane budynki dla straży zamkowej.

fot. Archiwum MHMT

 

Więcej o wystawach można przeczytać na stronie Muzeum Historycnego Miasta Tarnobrzega www.mhmt.pl